Honey Show

East Lancashire Branch

Annual Honey Show & October Meeting 2017

Sunday 15th October from 12.30pm

North Valley Community Centre, Birtwistle Ave, Colne, BB8 8RR

Please see this years Honey Show Schedule below

Honey Show Schedule 2017

2016 Results

CLASSES

Ready to be Judged

Ready to be Judged

Class 1 One 454g (1lb) Jar of Light Honey – 1st Place Dean Carney

Class 2 One 454g (1lb) Jar of Medium Honey – 1st Place Vici Winstanley

Class 3 One 454g (1lb) Jar of Dark Honey (not Bell Heather) – No Entries

Class 4 One 454g (1lb) Jar of Ling Heather Honey – 1st Place Janet Murray

Class 5 One 454g (1lb) Jar of Naturally Crystallised Honey – 1st Place Karl Francis

Class 6 One 454g (1lb) Jar of Soft Set Honey – 1st Place Karl Francis

Class 7 One 454g (1lb) Jar of Honey gathered in 2016 – 1st Place Sam Carney

Class 8 NOVICE CLASS – One 454g (1lb) Jar of Honey, any variety – 1st Place Claudia Carney

Class 9 One “Blacked-out Jar” – 1st Place Gordon Duxbury

Class 10 One Frame of Honey suitable for extracting or pressing (deep or shallow) – No Entries

Best Exhibit in Show

Best Exhibit in Show

Class 11 One Cake of Beeswax 200g – 260g – 2nd Place Karl Francis

Class 12 One Decorative Beeswax Candle – 1st Place Janet Murray

Class 13 One Wax Craft Exhibit – 1st Place Janet Murray

Class 14 One Bottle of Mead – 1st Place Janet Murray

 

Class 15 One Honey Fruit Cake – 1st Place Claudia Carney

Class 16 Honey Fudge – 1st Place Juli Scott

Class 17 One Honey Dessert – 1st Place Sam Carney

Class 18 One Photographic Print on any aspect of beekeeping – 1st Place Vici Winstanley

SPECIAL AWARDS

Claudia..Our most improved Beekeeper

Claudia..Our most improved Beekeeper

The Ken Preedy Memorial Cup For the best exhibit in the show – Janet Murray

The Challenge Cup For the highest number of points in the show – Karl Francis

The Ken Gaiger Memorial Trophy For the most improved beekeeper – Claudia Carney

The Ken Gaiger Education Shield For the best results in the Basic Beekeeping Examination – Patrick Neill

Our trophy winners Karl, Janet and Claudia

Our trophy winners Karl, Janet and Claudia